הגברת הראשונה של עולם האופנה מדמואזל גבריאל קוקו שאנל אמרה בצדק רב כי בעוד שאופנה היא זמנית, סטייל הוא ניצחי.  מי מאיתנו לא הייתה שמחה לקבל לידיה גם היום, את תיק השאנל הקלאסי בעל הרצועה הארוכה, שרשרת פנינים שאפשר ללפף מסביב לצוואר או ג'קט טוויד קלאסי. 

נוף העיצוב המקומי והאופנה הישראלית שלנו מגוון ועתיר סגנונות וטוב שכך. יש את מי שמכוון לקהל צעיר ומעודכן, יש את מי שפונה לנשים אורבניות ומתוחכמות, יש מי שמשקיעות בפריטי בייסיק על-זמניים ויש מי שאת השראתה שואבת מהטבע שסביבנו ומייצרת פריטים יוקרתיים נצחיים שעוברים מסבתא, לאמא לבת. כזו היא מעצבת התכשיטים רחלה אלתר בעלת מותג התכשיטים "רחלא" שמגיעה אלינו היישר מקיבוץ יפתח שבגליל. 

תלתלים אדומיםשרשרת: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

תכשיטי כסף וזהב בהשראת הטבע

רחלה היא פאשניסטה צעירה בת 68, נשואה, אמא לארבעה וסבתא לתשעה, מעצבת תכשיטים אומנותיים שבדיוק כמוה, הם חסרי גיל ועשויים לעורר ויכוחים בינך לבין אימך מי מביניכן תענוד אותם היום. שלא תגידו שלא הזהרתי ;-).  

נשים יוצרותתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

תכשיטים מצופי זהבתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

אחרי לא מעט זמן שבו ניסינו רחלה ואני לקבוע, הצלחנו סוף סוף להפגש ביום חורפי נעים, מלוות בשלל עיצוביה הנפלאים ובוורד פרקש הצלמת, לשיחה על עיצוב, השראה וחלומות. 

שמלה בצבע זהב ושרשרת ירוקהתכשיטים: רחלא עיצובים; שמלה: Beky Brock; צילום: ורד פרקש

השראה מהטבע

איך הגעת לעיצוב תכשיטים?

"אני אמנית רב תחומית, כותבת, מציירת, מצלמת ומפסלת. למדתי ציור ופיסול במכללת תל חי במסלול מדריכים לאמנות. לעיצוב התכשיטים הגעתי דרך עיצוב בחימר פולימרי, וסדרת התכשיטים הראשונה שעיצבתי הייתה כולה על בסיס חימר פולימרי שחיברתי באמצעות סריגה ותפירה. הסדרה הזו הוצגה בתערוכת התכשיטים "הג'ובלה" (תערוכת תכשיטים בינלאומית שמתקיימת בארץ מידי שנה) וזו הייתה מבחינתי נקודת המפנה שבה הבנתי שיותר מהכל, אני רוצה, אוהבת ונהנית לעצב תכשיטים."

אישה מחייכתתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

צמידים מזהבתכשיטים: רחלא עיצובים; שמלה: Beky Brock; צילום: ורד פרקש

מראה וינטאג'שרשרת פנינים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

איך התפתח עם הזמן תהליך היצירה שלך?

"בתחילת הדרך יצרתי בעצמי "אבנים" שחיקו אבני חן. ככל שהתפתחתי התחלתי לחשוב כיצד להפוך את תהליך היצירה כולו למשהו שיהיה "אני" מתחילתו ועד סופו ובמהלך טיול משפחתי באזור נחל דישון נתקלתי ברשת הצבר המתכלה שמילא אותי בהתפלאות והשראה. הצבר הרי כל כך מזוהה עם העם שלנו, קוצני מבחוץ ורך ומתוק מבפנים. כשגיליתי כי הוא עשוי להכחד בגלל מחלה שפוקדת אותו הרגשתי צורך עז לבטא אותו באופן כלשהו ולכן ליקטתי וערמתי חלקים של הצבר והבאתי איתי לסטודיו. שטפתי, ניקיתי וייבשתי את החלקים וביליתי זמן בהתבוננות מעמיקה. בכל אחד מהחלקים ראיתי את התכשיט בעיני רוחי וכך נולדה קולקציית 'טבע אציל'".

רחלה אלתר סטודיו רחלארחלה אלתר; צילום: ורד פרקש

לבוש אלגנטיתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

שרשראות סטייטמנטתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

מהם חומרי הגלם שאיתם את יוצרת?

"אני מלקטת את חומרי הגלם שאיתם אני עובדת בשבילי הקיבוץ, בחצר ליד הבית, ובטיולים בארץ ובעולם. אני אוהבת לקחת רגע מהחיים, ולהפוך אותו לתכשיט. אני לא משנה את צורתו הבסיסית של הטבע שלפעמים הוא סבוך וקרוע ולפעמים שלם. את התכשיטים אני יוצרת בכסף סטרלינג, פליז ובציפויי זהב. אני יוצרת ורוקחת אבנים מחומר פולימרי בשילוב אבקות וחומר טבעי, בשילוב אבנים חצי יקרות ופנינים. בזכות לימודי הפיסול והציור והיכולת שלי לעבוד היטב עם חומרי גלם, זכיתי ביכולת יצירה חופשית שמתבטאת בתכשיטים שלי ובטביעת האצבע העיצובית שלי ששונה מאוד מהנוף הקיים."

עגיל זהבעגיל: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

תכשיטים לכל גילתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

שמלת ערב בצבע זהבתכשיטים: רחלא עיצובים; שמלה: Beky Brock; צילום: ורד פרקש

קמע מן הטבע

מאיפה את שואבת השראה?

"אני חיה, נושמת, שואבת ויוצרת את האווירה והטבע שסביבי, את האדמה, השמיים והים. אני מאוד אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם ותמיד אומרים לי "רחל, תרימי כבר את הראש מהאדמה". האוצרות שלי נמצאים על האדמה ואני אוספת זרעים, שריגים, עלים, צמחים שהתייבשו – טבע חשוף רגע לפני שהוא מתפרק ונעלם. התוצאה היא תכשיט שהוא מעין קמע מן הטבע שאוצר בתוכו זיכרון וסיפור."

לבוש אלגנטיתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

טבעת זהב ואבן טורקיז במרכזתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

בית ספר לאופנהתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

למי היית רוצה לעצב תכשיט?

"אני משתתפת הרבה בתערוכות ברחבי העולם ולא פעם נאמר לי שיש משהו בתכשיטים ובאבנים שאני יוצרת שמזכיר את התכשיטים המיוחדים שעונדת ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי. אז מי יודע, אולי בסוף אשלח לה תכשיט."

תכשיטים בעיצוב אישיתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

אישה מחייכתתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

צמידים מיוחדיםצמידים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

האם יש תכשיט שעיצבת וריגש אותך במיוחד?

"מבין שלל העיצובים ישנה סדרה של עלים קטנים שעיצבתי מרשת צבר. התכשיט הגיע אל לקוחה מבוגרת שנזכרה בעקבות התכשיט בילדותה ובמקום בו גדלה שהיה מלא בשטחי צבר גדולים. היא רכשה לעצמה עלה כזה ובהמשך, הגיעה פעם נוספת כדי לרכוש עלים כאלה לכל כלותיה ונכדותיה כדי שיהיה להן כפיסת זכרון ממנה. הסיפור הזה והחוויה החושית שהיא חוותה זאת בדיוק הסיבה שנהייתי מעצבת וזה כמובן מאוד ריגש אותי. אני מאוד אוהבת את האינטראקציה האישית עם הלקוחות וחשוב לי שהן יכירו אותי, ישמעו את הסיפור שלי ואני את שלהן."

עלה מצופה זהבתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

שרשרת פנינים מיוחדתשרשרת פנינים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

איפה תוכלו לפגוש את רחלה

הסטודיו והגלריה של רחלה נמצאים בקיבוץ יפתח בגליל אז אם אתן מתכננות בקרוב נסיעה לצפון שריינו לכן זמן לביקור. ניתן לבקר שם בכל ימות השבוע בתיאום מראש בטלפון 052-5012621. 

ניתן גם לקבוע מפגש לקבוצות קטנות ולהנות גם מקפה ועוגה ביתיים וחיוך :-). 

בנוסף, מעבירה רחלה סדנאות בחימר פולימרי בימי ראשון. 

בימי שני עורכת רחלה מפגשי "סבתא ונכדה" שסבתות יכולות להזמין מראש כמתנה לנכדות וגם הנכדות מוזמנות להזמין את הסבתות. 

ויש גם חנות תכשיטים אונליין ועמוד פייסבוק ששווה לעקוב אחריו.  

לרקוד בכל גילתכשיטים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

אשמח לשמוע בתגובות מה חשבת, ואם את חשה עצמך נדיבה במיוחד, אשמח אם תפנקי ב"לייק" את העמוד "תלתלים" בפייסבוק

ואם עדיין לא הצטרפת לרשימת התפוצה של "תלתלים", ממליצה בחום להצטרף כי בקנה יש כמה מתנות נהדרות שישלחו במייל לנרשמות ואם את חובבת אופנה ועיצובים משובחים, לא תרצי לפספס. את יכולה להרשם בחלוניות הפופ אפ שקופצות פה או בחלונית בסוף הבלוג מצד ימין למטה. 

שמלת וינטאג'שרשרת פנינים: רחלא עיצובים; צילום: ורד פרקש

Copyrighted Image

נגישות

אהבת את מה שקראת?

ואת רוצה לקבל הודעה על כל פוסט חדש

להיות הראשונה לדעת על ההגרלות השוות 

ועל ההנחות שמקבלות באופן בלעדי המנויות לבלוג,

 

הרשמי למועדון תלתלים.

נרשמת בהצלחה. כיף שהצטרפת